Kakao 75g

Permban  pluhur kakao me pak yndyre, (gjalp kakao  10-12%). 

Kakaoja është e pasur me minerale siç janë hekuri, magnezi, kalciumi, fosfori, bakri dhe mangani. Ajo është një burim i mirë seleniumi, kaliumi dhe zinku. Kakaoja e ushqen trupin me karbohidrate, proteina dhe fibër dietike.

 

Categories: ,

Kakao përmban nivele shumë të ulëta kolesteroli  lehtësim nga një sërë problemesh shëndetësore, si tensioni i lartë i gjakut, kolesteroli, mbipesha, konstipacioni, diabeti, azma bronkiale, sindroma e lodhjes kronike dhe një sërë sëmundjesh nervore. Kakaoja është plot vlera kur bëhet fjalë për shërimin e plagëve, kujdesin ndaj lëkurës, shëndetin kardiovaskular dhe atë të trurit.

Prania e antioksidantëve tek kakaoja stimulon prodhimin e oksidit nitrik që ndihmon në qetësimin e enëve të gjakut. Për më tepër, ajo ndihmon në ruajtjen e shëndetit të sistemit qarkullues.

Kakao permireson  nivelet e hemoglobinës, likocitet dhe përmbajtjen e bakrit tek pacientët. Parandalon semundjet  shkaktuara nga mungesa e bakrit siç është anemia, neutropenia dhe leukopenia. Konsumi i rregullt i produkteve të kakaos ka vlera të rëndësishme kundër dëmeve të shkaktuara nga mungesa e magnezit për një kohë të gjatë.